Pytania


Ponieważ z jakiegoś dziwnego powodu zaczęto traktować mnie jako poradnię językową (nie mówię tego złośliwie, bo i mi to nie przeszkadza, ale 99% Waszych problemów rozwiąże minuta użycia google, często podaję przecież linki do strony pwn z odpowiedzią na podobne pytania – może więc warto byłoby to sprawdzić najpierw), uznałam za zasadne założenie takiej podstrony. Oczywiście odpowiedzi udzielane przez Was sobie nawzajem i Wasza inicjatywa mile widziane.

105 komentarzy:

  1. Będę czekać z niecierpliwością :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, gdzie napisać, więc piszę tutaj, z nadzieją, że ktoś odpowie. :C
    Często w blogosferze widzę takie dziwaczne zwroty, jak "dziękuję za wytknięcie błędów" albo "staram się ci tylko pomóc i w przyjazny sposób wytknąć błędy, zanim zrobi to ktoś w mniej miłej formie". Mam na myśli to, że czasownik "wytknąć" jest używany w kontekście, gdy chodzi o coś jak najbardziej pozytywnego, a mi zawsze się wydawało, że wytknięcie czegokolwiek to raczej nic przyjemnego. Nie powinno się mówić "dziękuję za wskazanie błędów", "pozwól, że pokażę ci kilka najczęściej popełnianych przez ciebie błędów" i tak dalej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż sprawdziłam na pwn (takie to powszechne, że też się zastanawiałam, czy uzus nie wszedł już dawno temu), faktycznie podaje tylko w znaczeniu "robienie wyrzutów". Bezpieczniej byłoby zostać przy wskazaniu.

      Usuń
  3. Chciałam zapytać o coś. A mianowicie: pisze się/mówi "elfi" czy "elficki", "elfy" czy "elfowie", "elfka" czy "elfica", a może "elficzka"? Ja osobiście stawiam na te pierwsze ("elfi", "elfy", "elfka"), ale czy na pewno?
    I jeszcze: to w końcu dopuszczalne jest pisanie "P.S.", "P.S" i "PS."?
    Proszę o odpowiedź. Męczy mnie to od kilku dni.
    Pelargia ;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak właściwie w niektórych przypadkach trudno o ustalone normy. To są wciąż słowa na etapie... hm... polonizacji. Tutaj uznaje się za poprawną formę tak elfy, jak elfowie: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=742 Tutaj prof. Bańko przyznaje, że dla żeńskiej formy nie ma norm: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=12780 (nawiasem mówiąc, spotkałam się kiedyś z "elfiną"). Co do ostatniego przykładu - ja chyba częściej spotykam się z "elfim", ale nie znam zastrzeżeń odnośnie drugiej formy.
      A co do PS - stanowisko na ten temat jest przecież wyjaśnione w poprzedniej części.

      Usuń
  4. Czy przed "ani" powinno stawić się przecinek, jeśli jest jeden, podkreślam JEDEN, raz w zdaniu?
    I czy przezwiska (jak np. w "Szatanie z siódmej klasy" Adasia nazywano Szatanem) pisze się w cudzysłowie? Pytam, bo ja i moja polonistka mamy podzielone zdania na ten temat. Ja stawiam, że bez, a nauczycielka, że z. No więc jak jest? ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Tak zasadniczo to nie, ale może się zdarzyć, że np. występuje zaraz po wtrąceniu, więc siłą rzeczy ten przecinek będzie.
      2. To w sumie zależy od kontekstu. Zdarza pisać np. Adam "Siwy" Nowak - innymi słowy, kiedy nie jest pewne, że to przezwisko. W innych przypadkach nie ma potrzeby.
      Prof. Bańko: (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14430)
      "Można użyć cudzysłowu dla wyodrębnienia przezwiska w zdaniu, w którym bez tego nie byłoby jasne, że chodzi o przezwisko, np. „Wszyscy już byli, brakowało tylko «alkoholika»”. Ponieważ w tej funkcji wyraz w cudzysłowie ma cechy nazwy własnej, należałoby pisać go wielką literą. "

      Usuń
    2. Dziękuję :)
      A, jeśli chodzi o tego szatana? ;/ Bo mojej koleżance w charakterystyce tego Adasia Cisowskiego polonistka zaznaczyła, że ma być w cudzysłowie, ale mi to jakoś nie pasuje, a Tobie ufam bardziej, niż jej.

      Usuń
    3. Wow, dzięki, nie wiem, czym zasłużyłam :D
      To znaczy tak - nie czepiałabym się zbytnio polonistki, bo nie ma jakiejś żelaznej zasady odnośnie zapisywania pseudonimów, można w zasadzie stosować obie wersje. Ale na jej miejscu bym tego nie poprawiła. bo... nie ma jakiejś żelaznej zasady odnośnie zapisywania pseudonimów, można stosować obie wersje. ;) Tylko o dużej literze należy pamiętać.
      Natomiast na pewno bym ujęła w cudzysłów, gdyby występowało to w wersji Adam "Szatan" Cisowski, bo przy takiej konstrukcji można pomyśleć, że to drugie imię albo pierwszy człon nazwiska (niby Andrzej Frycz Modrzewski, Mikołaj Sęp Szarzyński czy Tadeusz Boy-Żeleński się upowszechniło, ale to proces trwający latami i to raczej wyjątki).
      Tutaj jeszcze jakiś link dla podparcia autorytetem: http://www.poradnia-jezykowa.uz.zgora.pl/wordpress/?p=46 ;)

      Usuń
    4. Znowu dziękuję. Zasłużyłaś sobie tym, że... no, piszesz poprawnie [?] Bo ta moja polonistka mówi nam, że można mówić/pisać "umię", "rozumię", i że nie pisze się "kwestia", tylko "kfestia". Więc wiesz, wolę nie wierzyć jej na słowo.
      Nie denerwuję Cię, pisząc o mojej polonistce?

      Usuń
    5. Mam nadzieję, że piszę :D
      Nie, czemu?

      Usuń
    6. Często denerwuję ludzi, pisząc/gadając bezustannie, więc się pytam :D
      Piszesz, ano i dzięki Tobie poznałam internetowy PWN. A ja zawsze latałam i sprawdzałam w tym papierowym D:

      Usuń
    7. Nie, w porządku, ja też lubię gadać niekoniecznie na temat.
      W internetowym łatwiej się szuka i jest poręczniejszy ;) No i można zapytać językoznawców (chociaż limit pytań na dzień szybko się wyczerpuje), bardzo lubię czytać szczególnie odpowiedzi prof. Bańko (nawet ma fanpage na facebooku, "Profesor Bańko i jego cięte riposty" :D).

      Usuń
  5. Zgubiłam jakiś przecinek w tym zdaniu: "Po chwili umierający mężczyzna drgnął, sprężył się i jęknął "Te drzwi! Niech pan patrzy...", po czym stracił przytomność"?
    Prooszę o pomoc :c

    OdpowiedzUsuń
  6. Która forma jest poprawna: pogłaszać, podgłaszać, pogłośnić czy podgłośnić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ty pytasz o dwie różne formy :) Podgłaszać i pogłaszać są niedokonane, pogłośnić i podgłośnić dokonane.
      Podgłośnić i podgłaszać. To znaczy pomijając to, że to jest słowo potoczne, zwykle nienotowane przez słowniki.
      http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7455

      Usuń
    2. A to niedokonane? Pogłaszać czy podgłaszać? Obie formy mi podkreśla na czerwono ._.

      Usuń
    3. Czy podgłaśniać lub może pogłaśniać? O! Tego ostatnie mi nie podkreśliło :D

      Usuń
    4. Przecież napisałam, podgłośnić i podgłaszać. Formy z d.
      Zresztą jest napisane w linku, jak jest poprawnie.

      Usuń
  7. Jak wymawia się imię Mercedes? Wiele razy słyszałam/widziałam, że Mersi, ale moja koleżanka twierdzi, że mówi się Mersedes (podobno jej polonistka tak powiedziała). No więc jak to jest?
    Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W życiu nie słyszałam wersji Mersi oO. Nie wiem, w czym by miała w ogóle mieć uzasadnienie. Tak jak się pisze raczej, przy czym "c" bywa realizowane zarówno jako "c", jak i "s" oraz "z", albo coś pomiędzy nimi.
      Tutaj wymowa w różnych językach przez native speakerów: http://pl.forvo.com/word/mercedes/

      Usuń
  8. Poprawne jest zdanie "Ziemia jesieniom zamarzała, odmarzała dopiero późną wiosnom, a zimom każdy jej skrawek przykrywała gruba pierzyna śniegu."?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam nadzieję, że to trolling, ale później zguglałam :P. Nie, powinny być tutaj końcówki -ą, nie -om.

      Usuń
  9. Czy w orzeczeniu imiennym łącznikiem może być "Zrobić"? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może (tylko że to raczej forma z "się"). Na przykład w zdaniu "On zrobił się nieznośny".

      http://grzegorj.w.interia.pl/gram/pl/skladnia04.html
      "Do tej tradycyjnej listy łączników należy dopisać przynajmniej następujące czasowniki o niepełnej treści: czuć się / poczuć się, okazywać się / okazać się, robić się / zrobić się, wydawać się / wydać się, zdawać się / zdać się (książkowe), służyć / posłużyć za / jako, stanowić, wyglądać, pozostawać / pozostać (w znaczeniu być nadal kimś, jakimś):"

      Usuń
    2. Ale kiedy jest "zrobiliśmy bałagan"?

      Usuń
    3. Hm, ale czemu? Jeśli masz przykłady, nie wiem "idziemy", "pisaliśmy", "wyrwał", "dotarły" - też nie musisz precyzować, gdzie idziemy, co napisaliśmy, co wyrwał, kto i gdzie dotarł.. To są zwykle orzeczenia czasownikowe.
      Nie umiem znaleźć źródła, żeby rozwiać wątpliwości co do jednego konkretnego słowa, ale nigdy nie spotkałam się z czymś takim.

      Usuń
  10. Poprawnie jest, że coś stało się "pod rząd"? Czy tylko i wyłącznie powinno używać się "z rzędu"?
    Przepraszam za niepoprawny cudzysłów (jenyy, ja nawet nie wiem, jak się to odmienia! ;/ jestem beznadziejna) :c
    A odnośnie "zrobiliśmy bałagan": zapytałam się o to mojej polonistki, odpowiedziała, że to może być i orzeczenie imienne, i czasownikowe...
    + czekam na kolejny rozdział Elci ^^
    Pelargia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pod rząd to rusycyzm i chociaż zaczyna wchodzić w uzus, lepiej nie używać, mnóstwo językoznawców jeszcze traktuje jako błąd.
      E, bez przesady, sama w komentarzach i luźnych rozmowach piszę niepoprawne cudzysłowy i dywizy, paranoi można by z tym dostać, ostatecznie, to nie tekst literacki.
      Dobrze odmieniłaś, z czym masz problem? (Popularny przykład mówi, że w cudzysłowie jak w dupie, nie w cudzysłowiu jak w dupiu ;) Zresztą, ten drugi wariant mi przeglądarka podkreśla).
      Elka na 99% w tym tygodniu, raczej bliżej niż dalej.

      Usuń
  11. Chodziło mi o liczbę mnogą. Nie wiem, jak to odmienić, dlatego wtrężoliłam tam l.p. ;P
    Co ile, mniej więcej, dodajesz rozdziały? Czy dodajesz, tak ot, kiedy się napiszą (najlepiej same)?
    Tak, poza tym strasznie szybko odpowiadasz na pytania ;o Ja ledwie zeszłam na dół, usiadłam, zapytałam, co rodzice oglądają, wyszłam i patrzę, a tu Twoja odpowiedź ;o
    Dobra, nieważne, znowu rozpisałam się kompletnie nie na temat. Taka już moja nieszczęsna natura ;c
    A jak się pisze "popołudniu" czy "po południu"? Zawsze mam z tym problem, a w słowniku znaleźć nie mogę D:

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam powiadomienia o komentarzach na e-mail, a kiedy siedzę przy komputerze, zawsze mam otwartą zakładkę z mailem, więc szybko odpisuję.
      Jak się napiszą ;) Różne miewam okresy w życiu i nie jestem w stanie bez względu na wszystko pisać twardo, powiedzmy, rozdział na dwa tygodnie, są ważniejsze rzeczy. I o ile nie uważam, że do pisania trzeba boskiego natchnienia, tylko też umieć się przemóc, to jak mi się nie chce i nie mam tak zwanej weny, to po prostu nie napiszę. Ale ostatnio dość szybko mi idzie. Teraz sobie trochę przerwę zrobiłam, ale średnio są około dwa rozdziały na miesiąc.
      A to zależy. "Popołudnie" to pora dnia, a "po południu" znaczy po dwunastej. Wydaje mi się, że chodzi ci o to drugie, bo w tej odmianie jest zdecydowanie częściej używane. Np. będzie "Po południu poszliśmy do kina". (Ale już "Popołudnie było ładne").
      http://pl.wiktionary.org/wiki/cudzys%C5%82%C3%B3w

      Usuń
    2. Dziękuję za te cudzysłowy (jeeej, czuję się taka mądra) i to "popołudnie" i "po południu".
      Tak się zastanawiam, jak ja wcześniej żyłam, nie znając Mackalnii?
      Już możesz odpocząć, nie mam więcej pytań :D

      Usuń
  12. Zamierzam wziąć udział w konkursie literackim. Gdybym już napisała to opcio, mogłabym komuś z załogi Pomackamy wysłać to, żeby sprawdził?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej się nie zajmujemy takimi rzeczami, spróbuj na betowanie.blogspot ;)

      Usuń
    2. Okej, spoko, dzięki :)

      Usuń
  13. Jak jest poprawnie: "nowonarodzone" czy "nowo narodzone"?

    OdpowiedzUsuń
  14. Droga Leleth, mogłabyś wyjaśnić mi, kiedy stawia się przecinek przed "aż", a kiedy nie? Byłabym bardzo wdzięczna :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stawiamy, jeśli wprowadza zdanie podrzędne, z orzeczeniem (Czytał, aż zachciało mu się spać), chyba że wcześniej jest "i" (Patrzę i aż oczom nie wierzę), a nie stawiamy, jeśli po "aż" kontynuowane jest zdanie pojedyncze (Czytałam aż do trzeciej nad ranem).

      Usuń
    2. Dziękuję :).

      Usuń
  15. Dzień był słoneczny, i jestem pewien, że na niebie nie było ani jednej chmurki. - czy w tym zdaniu przecinki są dobrze postawione?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej nie powinno być tego pierwszego, chyba że ktoś się bardzo uprze, że to dopowiedzenie - ja bym polemizowała.

      Usuń
    2. Chodzi mi raczej o to, czy ten pierwszy przecinek powinien być przed czy po "i"?

      Usuń
    3. Em, nigdzie. Po "i" już w ogóle nie ma sensu.

      Usuń
    4. A to nie jest tak, że "jestem pewien" to wstawka, a bez wstawki zdanie nie powinno wyglądać normalnie? Czyli "Dzień był słoneczny i na niebie nie było ani jednej chmurki"?

      Usuń
    5. Jeśli chodzi Ci o wtrącenie, to po jego wyrzuceniu zdanie jak najbardziej może wciąż wyglądać poprawnie. Nawet powinno. Dalszą część wypowiedzi niezbyt rozumiem. Przecież jeśli wyrzucisz "jestem pewien, że" to zdanie jest poprawne.

      Usuń
    6. Dobra, nieważne. W każdym razie dziękuję za odpowiedź.

      Usuń
    7. Jeśli koniecznie chcesz zrobić z tego wtrącenie, to zdanie będzie brzmiało tak: "Dzień był słoneczny i, jestem pewien, na niebie nie było ani jednej chmurki."

      Usuń
  16. Co się stało z pozostałymi częściami Wyrazów Kłopotliwych?

    OdpowiedzUsuń
  17. Medytuję nad pewną kwestią już od jakiegoś czasu, ale pewna nie jestem, to przychodzę podpytać mądrzejszych.
    Jak wygląda poprawna odmiana męskiego imienia zakończonego na -e, ale które nie zanika? Chodzi o imiona niby-skandynawskie, takie jak Kaarle, Bosse, Rune czy Ture. ;_; Analogicznie do wyżej wymienionych czy może jakoś inaczej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaraz, ale co analogicznie do czego? Bo jeśli wymyślone na wzór skandynawskich do skandynawskich, to owszem, uznawałabym taką odmianę za najbardziej logiczną. Trudno przecież przytoczyć twarde, ustalone reguły do nieistniejących imion ;).

      Usuń
    2. Chodziło mi o odmianę imienia wymyślonego, tak właśnie. Piękne dzięki, zastosuję się. :D

      Pozdrówki, niezalogowana Athi

      Usuń
  18. Ja natomiast borykam się z problemem czy pisać ''zawisł'', czy ''zawisnął''... W internecie nie znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi, bo albo jest napisane, że obie formy są poprawne, albo tylko ''zawisł'' chociaż ''zawisnął'' też jest dość powszechnie używane... :c

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co stoi w takim razie na przeszkodzie, żeby pisać "zawisł", które uznają wszyscy? ;)

      Usuń
    2. Chciałam się upewnić czy faktycznie ''zawisnął'' jest źle, jak część osób uważa. :D

      Usuń
    3. No cóż, nie powiem nic nowego - źródła podają różnie, bezpieczniejsza jest forma "zawisł".

      Usuń
  19. Mam taki problem z imionami zakończonymi na -h (np. Mariah czy Sarah). Jak odmienić je w piśmie?

    OdpowiedzUsuń
  20. Dzień dobry.
    Ja z jednym, może głupim pytaniem: czy o mężczyźnie dalej można powiedzieć, że skrzyżował ręce na piersiach (jak np. w "Ogniem i Mieczem"), czy teraz piersi są już zarezerwowane dla kobiet? Bo ktoś mnie poprawił, że facet krzyżuje na torsie.

    Z góry dziękuję. ;u;

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Eww, ktoś chyba nigdy nie słyszał o klatce piersiowej, co jest dla mnie trochę niepojęte, biorąc choćby pod uwagę ilość medycznych seriali. :D Jak najbardziej można powiedzieć, pierś to nie tylko gruczoł.
      http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2499948 Pierwsze znaczenie.

      Usuń
    2. Albo ktoś nie do końca ogarnia feminizm, bo właśnie na niego się powoływał.
      Dzięki raz jeszcze. :D

      Usuń
    3. Nie na piersiach, tylko na piersi :D Bo pierś to klatka piersiowa, a piersi to te dwie piękne wypukłości. Jeśli się mylę, poprawcie mnie.

      Usuń
    4. No nie wiem, u Sienkiewicza choćby faceci często krzyżują ręce na piersiach (swoich :D). Wpisz sobie "skrzyżował ręce na piersiach pwn" albo coś takiego - wyskakuje sporo przykładów z książek, użytych dla ilustracji jakichś słów w słowniku czy korpusie językowym.

      Usuń
  21. http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=203 - Jakieś kontrargumenty?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Forma z się jest kwalifikowana przez Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN jako forma regionalna. Nawet jeśli niektórzy językoznawcy to uznają, w języku literackim raczej nie występuje, bezpieczniej pozostać przy tej bez zaimka zwrotnego.

      Usuń
    2. Jakiś link do poparcia czy coś?

      Usuń
    3. No niestety nie mam tego słownika w wersji online. Zresztą nie widzę powodu do kłócenia się z profesorem Bańko, nawet jeśli kwestia jest wątpliwa :).

      Usuń
  22. Chciałam zapytać, bo link u Was jest nieaktywny (strona nie istnieje), a potrzebuję jakiegoś rzetelnego podparcia do prowadzenia krucjaty z "moją osobą". Nie mogę znaleźć w sieci nic naprawdę wartościowego na ten temat. Macie może coś w zanadrzu? Jakiś link, stronę?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie pamiętam treści linkowanego artykułu, ale może to naprowadzi cię na dobry trop: http://www.archiwum.wyborcza.pl/archiwum/tag/moja+osoba

      Usuń
    2. Ech, właśnie widzę, że żądają złota za dostęp...

      Usuń
    3. To było właśnie coś podobnego, o ile nie to. Ech. Żaden profesor nie wypowiadał się na ten temat? Ja jakoś nie potrafię tego zguglać. ^^

      Usuń
    4. Internet Wayback Machine to cudowne narzędzie.
      http://web.archive.org/web/20100717194138/http://wyborcza.pl/1,76842,6725867,Moja_osoba.html
      (ale smutek, że link wygasł, dzięki za poinformowanie).

      Usuń
  23. "Napotykać na różne trudności" czy "napotykać różne trudności"?

    OdpowiedzUsuń
  24. Leleth, ty jesteś na korektorstwie, nie? Czy to znaczy, że jesteś na dyplomówce po filologii polskiej, czy też jakąś inną drogą się tam dostałaś? (Wiem, miało być o problemach językowych, ale jestem ciekawa xd) Swoją drogą, dobrze, że coś takiego zostało stworzone - czasem z betą kminiłyśmy, jak powinno być, bo cały internet milczał, a męczenie poradni językowej każdą nową pierdą też nie jest dobre. Teraz będzie wiadomo, gdzie się zwrócić :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam licencjat z edytorstwa robionego jako specjalizacja na polonistyce, teraz studiuję coś innego. Ale słyszałam, że można i podyplomówki, i edytorstwo chyba jest jako samodzielny kierunek (tak jak np. logopedia, u mnie to też była specka).
      Co do poradni językowej, przynajmniej ten pwnowskiej - ale tam się zwyczajnie nie da zadać pytania :P. Znaczy nawet z czystej ciekawości próbowałam kilkanaście razy i zawsze jest już ponad limit (często dlatego właśnie, że ludzie nie umieją sobie czegoś poszukać i pytają o nieraz omawiane już rzeczy).

      Usuń
  25. Leleth, tak odnośnie wyrazów kłopotliwych, zazwyczaj spotykałam się z wyrazem sutek w formie męskiej, ale niedawno w jakimś tłumaczeniu przeczytałam o "(tej) sutce". Cholernie drażni mnie ta forma, jest w ogóle dopuszczalna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obie są poprawne.
      Wybacz, że nie podaję nic na poparcie tezy, ale w słowniku pwn online powinno być.

      Usuń
  26. O, zadam pytanie, bo mnie to nurtuje bardzo.
    Czy poprawnym jest wyrażenie "uśmiech nie sięgał jej/jego oczu"? Czy to po prostu kalka z angielskiego?
    W przykładzie tak podanym dosyć razi, ale ostatnio natknęłam się na to w tłumaczeniu "Triumfu Endymiona" i już sama nie wiem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest niepoprawne, z tego co mi wiadomo. Choć możliwe, że to kalka. (Mnie osobiście nie razi).

      Usuń
  27. Mam pytanie, bo ostatnio nie daje mi to spokoju. Wcześniej jakoś nie zwracałam na to uwagi, ale nagle nie wiedzieć czemu zaczęłam. No i zaczęły się problemy, bo zamiast wpisywać automatycznie, kminię. Chodzi o to, że są dwie formy czasownika następującego po będę, np: "będę iść" i "będę szła/szedł/etc". Specjalnie zajrzałam do słownika i wygląda na to, że są to formy wymienne. Czy w ogóle są jakieś różnice w użyciu? Które lepiej wybierać podczas pisania? Pewnie jak zwykle tworzę sobie problemy, ale nie daje mi to spokoju od dłuższego czasu ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, są wymienne, mnie to osobiście wszystko jedno. Wiki (ale no, wiadomo, jakie to źródło) podaje: "Choć zarówno forma z użyciem bezokolicznika, jak i forma z użyciem imiesłowu na -ł są poprawne, ta druga odczuwana jest jako nieco elegantsza; zaleca się jej preferowanie także ze względu na jej większą precyzję i wartość znaczeniową (zawiera w sobie informacje o rodzaju podmiotu, np. przy zdaniu Będzie pisać nie jesteśmy w stanie określić płci mówiącego, przy zdaniu Będzie pisała - już tak)" - o ile co do drugiego się zgadzam, to już nie wiem, skąd są te informacje, że jest odczuwana jako elegantsza - bez źródła ich nie traktuję poważnie ;P.
      Tutaj jeszcze parę ciekawostek około tematu: https://literufka.wordpress.com/2012/05/18/bede-gral-w-gre-czyli-memy-ucza-polszczyzny/
      Ale naprawdę nie wydaje mi się, żeby była jakaś specjalna różnica, niezależnie, której użyjesz.

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: czarodziejów czy czarodziei? Czy może obie formy poprawne?

      Usuń
    3. Dobra, mam. Dogrzebałam się do odpowiedniego słownika. Obie formy są poprawne :)

      Usuń
  28. Tak super poprawnie samica psa to suczka czy suka? Mnie się wydaje, że suka, ale koleżanka na mnie krzyczy, że to nieprawda.

    OdpowiedzUsuń
  29. Pomocy! Wielki problem z odmianą!
    Chodzi mi o angielskie zdrobnienie imienia Anthony czyli Tony. A dokładniej chodzi mi o Tony'ego Starka. Tu mam problem. Tony'ego czy Tonego? Pani nauczycielka mówiła nam, że odmiana angielskich imion kończących się na samogłoski jest z apostrofem. Moja mama przed chwilą potwierdziła tą tezę. Tonego kojarzy mi się z tonięciem. Jednak czytałam u Was (dokładniej w ,,Złych tłumaczenia"), że imię Jaime odmieni się Jaimego, Jaimem. To też brzmi jakoś sztucznie. Mogę liczyć na Waszą pomoc?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tony'ego.
      Nie, nie wszystkie imiona kończące się na samogłoski są odmieniane z apostrofem, to zależy od samogłoski (np. wymawiane "i" jak w Jaime odmienia się bez).
      http://sjp.pwn.pl/zasady/Odmiana-nazwisk-angielskich-i-francuskich;629617.html W zasadzie analogicznie jest przy imionach.

      Usuń
  30. Z PWN: "Jeśli spójnik a wystąpi w funkcji łącznej (możliwe jest wtedy zastąpienie go przez i), możemy postawić przed nim przecinek"
    Możemy, ale nie musimy? Jeśli mamy dwa zdania współrzędne?

    Z innego miejsca z PWN: "Jeśli spójnik a łączy zdania (a nie jego części), zawsze stawiamy przed nim przecinek"
    Czyli jednak olać to pierwsze, przecinek zawsze powinien być? ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam kilka interpretacji, co poeta miał na myśli, ale szczerze mówiąc, żadna mnie specjalnie nie przekonuje, więc mogę powiedzieć tylko, że ja bym wstawiała ;).

      Usuń
  31. Mam dylemat: w ficzku trafiła mi się organizacja Scepter 4 i zastanawiam się, jak rodzaj gramatyczny powinnam do niej użyć. Właściwie automatycznie nasunął mi się rodzaj nijaki, bo i po polsku, i po angielsku jest "to berło", ale z drugiej strony końcówka sugerowałaby raczej rodzaj męski, poza tym internety podpowiadają jeszcze żeński na zasadzie "ta organizacja". Próbowałam znaleźć jakieś konkretne informacje, ale od tego tylko sobie namieszałam. W każdym razie rodzaj nijaki najbardziej mi brzmi w tym przypadku, ale zastanawiam się, czy użycie go jest do obronienia, czy jednak nie powinien być męski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dla mnie nijaki brzmi ok, ale twardymi zasadami, jak się pewnie domyślasz, tego nie poprę ;).

      Usuń
    2. Spasiba. ^^ Zależało mi właśnie na takiej postronnej opinii, czy nie brzmi to jakoś wyjątkowo koślawo.

      Usuń
  32. Przybywam z kolejnym dziwnym problemem. Ostatnio natknęłam się w starej książce z 1840 roku na "z kąd" i "z tamtąd". Moje pytanie brzmi: czy to były dawne formy, które obecnie przekształciły się w "stąd" i "stamtąd"? Coś mi świta, że z czymś podobnym już się spotkałam, ale skleroza nie boli ^^ Próbowałam doszukać się informacji, ale póki co nie udało mi się.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bardzo umiem ci odpowiedzieć ;). To znaczy tak, mam tak samo, też mi coś takiego majaczy, ale nie mam źródeł.

      Usuń
  33. Pisze się popołudnie czy po południe?

    OdpowiedzUsuń
  34. przygarnąłby kto fanfiction o wrestlingu, konkretnie federacji WWE?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że to nie nasza bajka.

      Usuń
    2. W sumie spodziewałam się. Intelignetni ludzie nie interesują się takimi rzeczami :)

      Usuń